Xella Group

Tržby: Cca 1,5 miliárd EUR
Počet zamestnancov: 7.095 zamestnancov (k 31. decembru 2020)
Výroba / Krajina: 95 výrobných podnikov
Obchodné zastúpenie: Obchodné zastúpenie vo viac ako 25 krajinách

Xella Group vyrába a obchoduje so stavebným materiálom (pórobetóny Ytong a Hebel, vápennopieskové tvárnice Silka, minerálne tepelnoizolačné dosky Multipor). Vlastníkom je spoločnosť Lone Star - predná súkromná investičná spoločnosť, ktorá celosvetovo investuje do nehnuteľností, kapitálu, úverov a ďalších finančných aktív.

Pozícia na trhu

Na základe niekoľkých zdrojov veríme, že sme:

Ocenenie koncernu Xella

 1. Najväčší výrobca pórobetónu v Európe z hľadiska objemu a to na základe rôznych zdrojov vrátane článku s názvom "Prehľad európskeho pórobetónového priemyslu"; časť 2: "Kľúčoví výrobcovia, podnikové inžinierstvo a technológie", vydaného v apríli 2010 v "BFT International" (" Prehľad európskeho pórobetónového priemyslu ")
 2. Najväčší výrobca podľa počtu výrobných závodov; toto tvrdenie je založené na informáciách z publikácie s názvom "Stavanie ... prirodzene s vápennopieskovým materiálom", ktorú vydala Európska asociácia vápennopieskových výrobcov
 3. Na základe výberu značky Ytong medzi značky zahrnuté v knihe "Deutsche Standards. Marken des Jahrhunderts "(" Nemecké normy, Značky storočia ")
 4. na základe objemu predajov Xella na trhu sa sadrovláknitými doskami v roku 2014, uvedené v B + L štúdii trhu
 5. podľa celkového objemu výroby
 6. na základe uvedenia spoločnosti Xella v knihe "Lexikon der deutschen Weltmarktführer" ("Encyklopédia najväčších nemeckých svetových lídrov trhu"). Pozícia na trhu vychádza z prieskumu podporovaného povedomím o značke zo štúdie IMC Brand Awareness z Q2 / 2014. Ytong, Silka a Hebel ako značky murovacích materiálov, Fermacell ako segment suchých obkladov, čo sú kľúčové oblasti spoločnosti Xella.

História spoločnosti - hlavné míľniky

 • 1929
  Začiatok komerčnej produkcie pórobetónu v Yxhult, asi 200 km západne od Štokholmu (Švédsko). Prvé bloky boli predávané pod názvom Yxhults Anghärdade Gasbetong, z čoho bola následne značka Ytong odvodená.
 • 40.-roky
  Počiatky značky Hebel v Nemecku, kedy Josef Hebel vyvinul a nechal si patentovať oceľou vystužený pórobetón a odštartoval prvú továreň na priemyselnú výrobu stavebných prvkov pre steny, stropy a strechy.
 • 1951/1952
  V Nemecku začala výroba tvárnic Ytong v mestách Salzgitter a Messel.
 • 1948
  Spoločnosť Haniel zahájila obchod so stavebným materiálom; Počiatky spoločnosti Xella sú spojené s obchodnou a stavebnou činnosťou Haniel Group (Franz Haniel & Cie. GmbH a jej pobočiek a dcérskych spoločností).
 • 1951
  Spoločnosť Haniel začala s výrobou pemzy.
 • 1956
  Spoločnosť Haniel zahájila produkciu vápennopieskových prvkov a to formou akvizície.
 • 1994
  Spoločnosť Haniel Group realizovala program reštrukturalizácie portfólia a zbavila sa svojich vedľajších činností. Potom nasledovali strategické kroky na vytvorenie silnejšej pozície na trhu s murovacími stavebnými materiálmi. Tento proces konsolidácie na nemeckom trhu s murovacími stavebnými materiálmi iniciovala spoločnosť Haniel Group a zahŕňal hneď niekoľko akvizícií stredne veľkých nemeckých výrobcov vápennopieskových prvkov.
 • 2001
  Akvizície Fels / Hebel Group a Ytong Group
  Táto akvizícia doplnila a posilnila produktové portfólio murovacích stavebných materiálov zavedenými značkami Ytong a Hebel, zvýšila stupeň vertikálnej integrácie (aktivitami spoločnosti Fels - vápenný segment), rozšírila produktové a trhové portfólio sadrovláknitými doskami so značkou a aktivitami spoločnosti Fermacell a rozšírila tak svoju medzinárodnú pôsobnosť.
 • 2003
  Predstavenie a odštartovanie značky Xella na Mníchovskom stavebnom veľtrhu BAU Trade Fair.
 • 2004-2013
  V tomto období spoločnosť Xella pokračovala v globálnej expanzii so zameraním na ázijské krajiny a krajiny strednej a východnej Európy. V obchodnom segmente stavebných materiálov Xella v rokoch 2004 až 2015 získala alebo založila 27 závodov, z ktorých sa väčšina nachádza v strednej a východnej Európe, v Číne a v Amerike. Najmä v roku 2012 získala Xella výrobný závod pórobetónu v Českej republike a nedokončený závod na výrobu sadrovláknitých dosiek v Orejo, v Španielsku, ktorý zahájil prevádzku v obchodnom segmente suchých obkladov v máji 2013.
 • 2008
  Spoločnosť Haniel predala skupinu fondom riadenými pobočkami Goldman Sachs a fondy a investičným celkom pod správou PAI Partners, ktorí sú teda v súčasnosti nepriamymi akcionármi spoločnosti Xella.
 • 2010
  Expanzia do novej obchodnej oblasti zvanej Ecoloop, ktorá vyvíja a má v úmysle uviesť na trh novú technológiu syntetických palív, a ktorá je v rámci našej súčasnej obchodnej štruktúry súčasťou nášho vápenného segmentu.
 • 2016
  PAI Partners a Goldman Sachs predávajú Xella Group investičnej skupine Lone Star, doterajším nepriamym akcionárom spoločnosti Xella.
 • 2017
  Súčasťou Xella Group sa akvizíciou stáva popredný európsky výrobca izolačných materiálov Ursa. Dochádza k predaju obchodnej jednotky Fels.