Odpovede na často kladené otázky

Musím zateplovať dom z YTONGu?

Už pórobetón YTONG označený ako P2 – 400 bez omietky, pri hrúbke 375 mm dosahuje tepelný odpor 3,32 m2.K/W. Vyhovuje tak súčasne platným tepelno-technickým normám a nie je potrebné ho dodatočne zateplovať. Stena z bieleho pórobetónu YTONG LAMBDA je jedinou murovanou konštrukciou na trhu, ktorá dokáže pri rozumných hrúbkach a bez dodatočného zateplenia bezpečne prekročiť všetky normové požiadavky a odporúčania na obvodové steny budov. Samotné tvárnice sú vyrobené z pórobetónu triedy P2-350 s nižšou objemovou hmotnosťou (350 kg/m³) a so zvýšenou izolačnou schopnosťou (λ = 0,087 W/mK). Práve táto vynikajúca hodnota koeficientu tepelnej vodivosti umožňuje, že steny z tvárnic YTONG LAMBDA dosahujú už pri hrúbke 375 mm tepelný odpor, ktorý sa približuje hodnotám odporúčaným normou ČSN 730 540 pre nízkoenergetické stavby. Navyše, pri hrúbke 500 mm steny prekračujú odporúčanú hodnotu o viac ako jednu štvrtinu, čo ich predurčuje aj pre realizáciu tých najúspornejších stavieb bez dodatočného zateplenia. Tvárnica YTONG Theta posúva hranice možností murovacieho materiálu ešte ďalej. S takmer dvojnásobnou hodnotou tepelného odporu R = 6, 24 m2 .K/W, než vyžaduje norma, sa jej tepelno-izolačné vlastnosti blížia k parametrom tepelných izolácií, čo pri hrúbke steny 500 mm umožňuje stavať i nízkoenergetický dom so spotrebou tepla nižšou ako 50 kWh/m2 za rok. Okrem skvelej hodnoty tepelného odporu si YTONG Theta zachováva dostatočnú pevnosť materiálu a schopnosť prirodzene regulovať vlhkosť vzduchu v interiéri, čím prispieva k dosiahnutiu optimálnej vnútornej mikroklímy. To všetko ju teda právom zaraďuje medzi bezkonkurenčne hygienické a zdraviu neškodlivé stavebné materiály dneška.
Akú stenu domu si vybrať?

Už vo fáze výstavby hrubej stavby možno ovplyvniť budúcu úspornú prevádzku budovy.
Voľba obvodových stien je kľúčovým krokom pri plánovaní každej stavby, pretože priamo ovplyvňuje energetickú spotrebu domu. Väčšina príslušenstva v dome sa dá časom vymeniť, obvodové steny ostávajú natrvalo.
Pritom z celkových nákladov na stavbu domu predstavujú cca 5%. My Vám ponúkame riešenie štyroch variantoch obvodových stien v rôznych energetických variantoch:
- Pasívny dom s úsporou energie až 75 %, zložený z dvojvrstvového muriva YTONG hrúbky 300 mm a YTONG Multipor hrúbky 200 mm.
- Nízkoenergetický dom s úsporou energie až 50 %, ktorého obvodové steny sú vymurované z tvárnic YTONG Theta hrúbky 499 mm
- Energeticky úsporný dom s úsporou na vykurovaní až 30 % patrí súčastne medzi najpopulárnejšie konštrukcie domov. Jeho základom je tvárnica YTONG Lambda hrúbky 375 mm, ktorá bola niekoľkokrát ocenená zlatou plaketou za výnimočný nízkoenergetický výrobok.
- Energeticky hospodárny dom, ktorého základom je tvárnica YTONG P2- 400 hrúbky 375 mm. Takýto dom Vám môže priniesť úsporu energie až 25 %.
Aké služby poskytujete bezplatne?
- Technické a odborné konzultácie v regiónoch
- Založenie rohov stavby YTONG majstrom
- Doprava materiálu na stavbu
- Zasielanie pracovných postupov na DVD
- Zaškolenie stavebných firiem, živnostníkov jako aj individuálnych investorov
Čo je Multipor, na čo je určený?

Multipor DI – tepelnoizolačné dosky sú minerálne bezvláknité tepelnoizolačné dosky novej generácie s výhodami masívneho muriva. Ich tvarová stálosť, vynikajúca paropriepustnosť, nehorľavosť a jednoduchá aplikácia nachádza uplatnenie tam, kde bežné tepelné izolanty nedokážu zaručiť požadované parametre konštrukcií. Stabilne držia formu, odpudzujú vodu a sú odolné voči tlaku.
Zloženie výlučne z prvotriednych prírodných surovín, akými sú: vápno, piesok, cement a voda, do ktorých sa primiešava prostriedok na tvorbu pórov, zaručuje absolútnu zdravotnú a hygienickú nezávadnosť materiálu.
Vďaka maximálnemu odľahčeniu materiálu majú dosky Ytong Multipor porovnateľné tepelnoizolačné schopnosti ako tradičné tepelné izolácie rovnakej hrúbky. Zachovávajú si ale všetky dôležité vlastnosti pórobetónu.
Je určený jako tepelná izolácia pod stropom, ako vyriešenie problému „studených“ podláh, jako nestlačiteľná minerálna izolácia v konštrukcii strechy, jako systémové riešenie pasívnych domov.
Je YTONG rádioaktívny?

Hmota YTONG sa radí medzi stavebné materiály s najmenšou prirodzenou rádioaktivitou. Všetky suroviny na výrobu stavebných materiálov obsahujú určité množstvo prírodných rádionuklidov. Limitné hodnoty pre stavebné výrobky stanovuje vyhláška MZ SR č.12/2001, § 12, bod č. 3 a bod č. 4. Limity slovenskej vyhlášky sú prísne, dokonca prísnejšie ako v Nemecku alebo v Českej republic. Najvyššie namerané hodnoty hmoty YTONG sú hlboko pod limitnou úrovňou. Pri porovnaní s inými stavebnými materiálmi zistíme, že YTONG má nižšie hodnoty hmotnostnej aktivity rádionuklidov ako betón, pálené tehly alebo keramické obklady.
Je YTONG nasiakavý?

Pórovitá štruktúra materiálu YTONG často zvádza k predpokladu, že veľmi silno nasáva vodu. Nie je to tak. Uzavreté póry, ktoré sú pre tento materiál charakteristické, sotva vyvíjajú kapilárne sily. Vodu teda absorbuje veľmi pomaly. Priebeh skúšky podľa normy STN EN 772- 11 simuluje pôsobenie vody na nechránené murivo. Pre tvárnice YTONG P2-400 sú deklarované hodnoty nasiakavosti po 10 minútach maximálne 40 g.dm-2, po 30 minútach maximálne 55 g.dm-2, po 90 minútach maximálne 75 g.dm-2. Tieto hodnoty sú v porovnaní s inými murovacími materiálmi veľmi dobré.
Aké omietky použiť na YTONG?

Odporúčame použiť vonkajšiu aj vnútornú omietku, ktoré sa používajú na tvárnice YTONG v min. hrúbke 10 mm a 4 mm. Tieto omietky nie je nutné celoplošne sieťkovať. Vystužujú sa iba kritické miesta, ako sú napr. prechody rôznych materiálov, rohy dverných a okenných otvorov, uloženie prekladov, parapety a pod. Na tieto omietky dáva firma záruku, že pri dodržaní stavebných zásad a technologických postupov (viď. produktové listy) nedochádza k poruchám stavby. Pri použití omietkového systému iného výrobcu musí prípadnú záruku niesť tento výrobca.
Ako kotviť priečky ?

Priečky sa napoja kotvením každej druhej rady (vrstvy) pórobetónových tvárnic pomocou nerezových kotevných pásikov (oceľový pásik ohnutý do tvaru L) pričom pásiky pripevníme pomocou skrutiek a hmoždiniek alebo nerezovými klincami. Priečky sa zakladajú na klznej podložke (stačí asfaltová lepenka) a spodná vrstva sa osadí a vyrovná na "klasickou" maltu a až ďalšie vrstvy sa murujú na tenkovrstvovú murovaciu maltu. Medzi priečkou a murivom sa ponecháva medzera cca 0,5 až 1 cm, ktorá sa vyplní minerálnou vatou alebo montážnou penou. V omietke sa styk ošetrí cca 2 mm škárou vyplnenou pružným stavebným tmelom alebo vystužením omietky sieťovinou (oká 4 x 4 mm) s presahmi min. 10 cm na každú stranu.
Udržia priečky z Ytongu tažké predmety, ako sú napríklad kotle či kuchynská linka?

Na steny z tvárnic YTONG upevňujeme bežne zásobníky s teplou vodou, kotle a podobné ťažké predmety. Vždy však musíme zvoliť správny upevňovací prostriedok. Ak potrebujeme upevniť napríklad kuchynskú skrinku, vhodným riešením je siahnuť po hmoždinkách určených špeciálne pre pórobetón.Výrobcovia kotviacej techniky nám ponúkajú širokú škálu možností pod rôznym označením (Fischer - GB, Hilti - HGN, Allmedia - TOX). Viď Príklad 2. Na menšie zaťaženia sú vhodné aj univerzálne hmoždinky, ak výrobca udáva vhodnosť pre pórobetón.
Čo znamenajú doporučené ceny?

Objektové ceny, sú ceny, ktoré môže zákazník získať po zaslaní svojho projektu do našej spoločnosti, kde mu vypracujeme cenovú ponuku ušitú na mieru pre Váš objekt. Takto môže zákazník při veľkosti domu 130 m² ušetriť až 2050,- €