Archív 2012

Dom v úzadí

Tento rodinný bol navrhnutý pre bývalého majiteľa v architektonickom ateliéri ProjektyDomu.cz. a následne ho zaradili medzi typové pod názvom RD40. Nie je podpivničený, ale so svojimi piatimi izbami a pracovňou ponúka dostatok priestoru pre viacčlennú rodinu.

Môj dom  05/2012Dom v úzadí

Multifunkčný komplex Centrál

Mnohí Bratislavčania si s nostalgiou spomínajú na kedysi populárne Kúpele Centrál na Trnavskom mýte, ktoré boli v prevádzke od roku 1987. O niekoľko rokov neskôr však začali upadať a budova chátrať. To viedlo k jej zbúraniu v roku 2008. Na mieste kúpeľov v súčasnosti vyrastá nový komplex, ktorý nesie staronové pomenovanie – Centrál.

ASB  05/2012Multifunkčný komplex Centrál

Fotopríbeh zo stavby - 30 krokov k pasívnemu domu

Krátko pred dokončením sme navštívili testovací, energeticky certifikovaný pasívny dom len niekoľko kilometrov od našich hraníc, v rakúskej obci Kittsee. Po dokončení bude nasledujúce tri roky prístupný všetkým, čo majú chuť vyskúšať si „pasívne bývanie“. Pobyt v tomto dome bude môcť na vlastnej koži zažiť aj šťastlivec, ktorý sa v májovom vydaní časopisu Môj dom zapojí do súťaže. My v redakcii sme sa zatiaľ zaujímali predovšetkým o priebeh výstavby, technológie a použité materiály.

Môj dom  04/2012Fotopríbeh zo stavby - 30 krokov k pasívnemu domu

Trvalo udržateľné produkty pre trvalo udržateľnú výstavbu

Perspektívna, trvalo udržateľná výstavba znamená obsiahle zohľadnenie otázky životného prostredia, ekológie a sociálnej znášanlivosti pri projektovaní a realizácii. Predpokladom je zodpovedný výber sortimentu – stavebných materiálov s nízkym obsahom emisií a neobsahujúcich škodlivé látky, ako aj ekologicky a energeticky premyslený projekt plášťa budovy.

ASB  04/2012Trvalo udržateľné produkty pre trvalo udržateľnú výstavbu
Eurostav  04/2012Trvalo udržateľné produkty pre trvalo udržateľnú výstavbu

Novinka: Plus pre YTONG, plus pre stavebníkov

Tradičný výrobca pórobetónu, spoločnosť Xella, uviedla na trh novinku, ktorá zohľadňuje požiadavky vyplývajúce zo smernice EPBD 2020 aj nové tepelné normy STN EN 73 0540-2. Nový pórobetón pre obvodové murivo Theta+ a Lambda+ umožňuje stavať domy v nízkoenergetickom alebo takmer pasívnom štandarde, to všetko pri zachovaní preferovaného konceptu jednovrstvového muriva.

Eurostav  04/2012Novinka: Plus pre YTONG, plus pre stavebníkov