Prvé miesto v 24. ročníku súťaže Xella získali „dvojčatá“

Prvé miesto v 24. ročníku súťaže Xella získali „dvojčatá“Porota zložená z popredných českých a slovenských architektov zvolila víťaza tohto ročníka. Stretli sa 12. a 13. marca priamo na mieste, ktoré súťažiaci spracovávali v zadaní – v priestoroch Czech Photo Centre na umeleckom bulvári, ktorého novú dominantu v podobe Dream Tower mali adepti architektúry navrhnúť. Prvé miesto obsadila dvojica študentov pražskej architektúry v zložení Norbert Lichý a Jiří Formánek. Ich návrh bol koncipovaný ako dvojica výškových budov.

Cenu za druhé miesto získala Patrícia Kelebercová z bratislavskej fakulty, tretie miesta boli udelené dve - získali ich Mária Gogaľová rovnako z bratislavskej fakulty architektúry a Michaela Jandeková z pražskej architektúry.

Ceny budú odovzdané 20. mája opäť v Czech Photo Centre a verejnosť si môže prezrieť súťažné aj víťazné práce.

Porota sa najprv zoznámila s celým kontextom riešenej lokality, na ktorý mali súťažiaci nadviazať. Privítala ich tu riaditeľka Czech Photo Centre Veronika Souralová, ktorá členom poroty vysvetlila koncepciu súčasného urbanistického priestoru aj víziu budúceho vývoja tejto časti pražskej štvrte Butovice. Pôvodné predmestské sídlisko sa mení na živé a moderné centrum, kde sa stretáva priestor pre bývanie, samosprávu, obchod, služby i kultúru. Bulvár sa stáva zaujímavým mestským priestorom vďaka umeleckým a architektonickým počinom. Jednoznačne je tu čitateľný rukopis Davida Černého, autora sochy Trifota a spoluautora technologického centra s prvou českou robotickou vinárňou Cyberdog. Táto stavba je dielom ateliéru Black n'Arch, v ktorom David Černý pracuje spoločne s architektom Tomášom Císařom, ktorý bol tiež členom poroty.

Umelecký bulvár študenti doplnili o svoju víziu Dream Tower

Celý priestor bulváru, ktorý mali študenti dotvoriť svojou predstavou stometrovej budovy, si potom porotcovia prešli s autorom zadania Pavlom Jiroudkom. Urbanistické okolie podľa neho teraz vykazuje niekoľko limitov – medzi pôvodnou a novou bytovou zástavbou je umiestnená nová radnica a kostol. Ani jedno sa však medzi výškovými budovami nemohlo stať adekvátnou dominantou tohto priestoru. Miesto novo vybudovaného Slnečného námestia sa teda organickou tepnou stáva bulvár spájajúci dve zastávky metra, ktorého logickým zavŕšením by bol nový výškový objekt pri stanici Nové Butovice. Ten by sa mohol stať ikonicky známou stavbou, viditeľnou z výpadovky na Plzeň i Pražského okruhu. Po stránke využitia mali študenti navrhnúť multifunkčný objekt, v ktorom sa nachádzajú kvalitné kancelárske priestory doplnené zázemím pre aktívny odpočinok, byty pre krátkodobé prenájmy a vyhliadková reštaurácia. Vo viacpodlažnom parteri mal byť zahrnutý minimálne dvojpodlažný multifunkčný priestor pre organizovanie výstav a významných sprievodných spoločenských akcií.

Vyhral návrh predstavujúci pražské „dvojčatá“

Celková úroveň tohtoročných prác bola podľa všetkých porotcov vysoká a tento názor vyjadril aj tohtoročný predseda poroty Peter Moravčík: „Téma veže je architektonicky veľmi príťažlivá. Aj v podmienkach profesionálnej praxe zvádza ku kadejakej tvarovej ekvilibristike. S tichou obavou som očakával, že práve tento prístup zláka veľa súťažiacich. Je veľmi potešujúce, že aktuálny ročník Študentskej súťaže Xella priniesol vysoké percento kvalitných návrhov, ktoré sa práve od zbytočného výtvarného balastu oslobodili a pracovali s podstatným fenoménom sily konceptu, krásy vertikálneho rozmeru a latentného výtvarna. Skvelá správa z akademickej pôdy.“ Atraktivitu tohto zadania potvrdzujú aj slová samotných víťazov Norberta Lichého a Jiřího Formánka: „K práci na súťaži nás v prvom rade motivovalo zadanie. V súčasnosti je tendencia mesta zahusťovať a stometrové domy sa na západe stávajú bežnou typológiu (napr. Berlín, Viedeň, Rotterdam). Teda bolo skvelou príležitosťou si takýto projekt vyskúšať. Ďalším dôvodom bola práca vo dvojici. Na škole prebieha výučba prevažne samostatne. Chceli sme zistiť, aké to je prijímať kompromisy a hľadať spoločné riešenie,“ uviedli k svojej účasti obaja autori. K samotnému návrhu a jeho koncepcii potom uviedli: „Mierka lokality je drobnejšia než jedna veža, ktorá by mala predpísaný objem. Takáto budova nám prišla príliš veľká. Snažili sme sa preto uchopiť zadanie iným spôsobom. Rozdelením jednej veže do dvoch a pravouhlou kompozíciou sme reagovali na urbanizmus miesta. Striedmy výraz domov je statickým zakončením pohľadovej osi bulváru,“ vysvetľujú svoj návrh.

Dôvody, prečo práve ich koncepcia zvíťazila, potom zhŕňa opäť predseda poroty Peter Moravčík: „Návrh artikuloval tému vertikály veľmi kultivovaným spôsobom – jednoznačnosťou a čistotou urbanistického konceptu. Zaujal logickým rozdelením aj rozlíšením administratívnej funkcie a bývania. Presvedčila nás idea dvoch autonómnych veží s rôznym vzťahom k svetovým stranám i neformálnou prácou s tektonikou fasády. Predsadený celoobvodový lodžiový systém obytnej veže je tektonicky rovnaký ako v prípade veže kancelárskej. Avšak v reálnom výraze hlbokého tieňa je pôsobenie úplne iné, čo z dvojčiat robí zaujímavo a logicky odlíšených súrodencov. Koncept dvoch veží by obstál aj v drsnej ekonomickej realite. Obe figúry napriek dostatku podlažných plôch zostávajú štíhle a spoločne krásne vo vzájomnom kontraposte.“

Zadávateľ chystá slávnostné vyhlásenie a premýšľa o jubilejnom 25. ročníku

Všetky vystavené práce si bude možné pozrieť 20. mája na slávnostnom vyhlásení opäť v Czech Photo Centre. Zároveň zadávateľ súťaže, spoločnosť Xella, už začína pripravovať ďalší ročník: „Atmosféra na zasadnutí poroty je každoročne veľmi priateľská a tvorivá. Obdivujem, s akým zaujatím sa snažia architekti pomôcť nastupujúcej generácii k tomu, aby jej návrhy boli nielen originálne, ale najmä životaschopné v reálnej stavebnej praxi. Teší nás, že medzi porotcami teraz vídame už aj bývalých víťazov našich predchádzajúcich ročníkov. Preto už teraz premýšľame nad ďalším zadaním, kvalitná príprava je skutočne otázkou takmer roka. Zatiaľ môžem prezradiť, že sa opäť pozrieme na Slovensko,“ uviedol konateľ spoločnosti Peter Markovič.

Viac podrobností o súťaži tu..

Víťazné projekty

1. miesto


Návrh č. 17 kód 210 125
Autoři: Jiří Formánek, Norbedt Lichý

FA ČVUT, Praha,
Architektura a urbanismus

PDF projekt tu...

2. miesto


Návrh č. 4 kód 594 218
Autor: Bc. Patricia Kelebercová

FA STU Bratislava
Konzultant: Ing.arch. Branislav Puškár, Ph.D.

PDF projekt tu...

3. miesto


Návrh č. 24 kód 154 382
Autor: Bc. Mária Gogaľová

FA STU Bratislava
Konzultant: Ing.arch. Stanislav Majcher, Ph.D.

PDF projekt tu...

3. miesto


Návrh č. 11 kód 473 534
Michaela Jandeková

FA ČVUT, Praha
Architektura a urbanismus

PDF projekt tu...

Odmena


Návrh č. 1 kód 593 023
Autor: Máté Asbóth

FA STU Bratislava,
vedúci Ing.arch. Tibor Varga

PDF projekt tu...

Odmena


Návrh č. 18 kód 206 281
Autoři: Bc. Daniel Homola, Bc. Barbora Stejskalová

FA ČVUT, Praha,
Architektura a urbanismus

PDF projekt tu...