Keď sa spojí krásne miesto, vkus a šikovnosť – bývanie pod Tatrami

Dom svojpomocne vznikal štyri roky – jeho majitelia totiž nechceli žiadne dlhy a stavba rástla podľa ich aktuálnych finančných možností. Zároveň nechceli zľaviť z kvality použitých materiálov, najmä tých pre výstavbu domu. Majiteľ, ktorý sám dom postavil, je zároveň projektantom. A keď sa rozhodoval o ekonomickom a pritom komplexnom a spoľahlivom technickom riešení, vybral si Ytong.


fotogaléria >>

Rodinný dom navrhol majiteľ s pomocou rodiny. Projekt optimálne využíva pozemok a tiež pracuje sa zasadením do krajiny v podhorí Nízkych Tatier. Bývanie na kraji obce s výhľadom do lesov je unikátne už svojou polohou a dom, ktorý je uskutočnený s veľkým citom pre detaily, z neho robí skutočne splnený sen jednej rodiny. „Na začiatku som zvažoval rôzne materiály, napríklad drevodom. Ale Ytong z toho porovnania vyšiel cenovo aj z hľadiska stavebného prevedenia najlepšie. Napríklad úsporu prináša už samotná presnosť tvárnic – nemuseli sme nanášať silnú omietku,“ hovorí k rozhodovaniu o materiáloch majiteľ. Dôvodov pre Ytong bolo hneď niekoľko – stavba je členená do dvoch prepojených blokov a má mnoho atypických prvkov, napríklad šesťmetrové otvory pre okná na terasu, na mieru zhotovený masívny strop a murivo doplnené o systémové zateplenie Multipor.

Pre atypicky riešené domy je Ytong optimálny pre svoju opracovateľnosť a súčasne jednoduchosť. Murovanie zvládne aj laik a navyše sa usporí stavebný materiál, ktorý sa upotrebí takmer všetok, a vzniká tak minimum odpadu. Systém umožňuje tiež riešiť bez debnenia atypicky veľké stavebné otvory, akými sú v tomto prípade okná na terasu.

Obvodové tvárnice so šírkou 250 mm boli zvolené najmä kvôli tomu, že vo vnútri sú priznané nosné drevené trámy a stavba má pôsobiť odľahčeným dojmom. Pre zvýšenie tepelnoizolačných vlastností bolo zvolené zateplenie pomocou minerálnych dosiek Multipor od toho istého výrobcu. „Minerálne dosky som použil kvôli ich tvarovej stálosti. Sú oveľa menej náchylné na poškodenie. Tiež pomáhajú udržať zdravú klímu v dome tým, že sú paropriepustné,“ vysvetľuje výhody zateplenia. Dom teraz spĺňa parametre energetickej triedy A.

Stropné dielce boli zhotovené na zákazku podľa projektovej dokumentácie. „Dostali sme plány kladenia a pomocou žeriavu sme v troch ľuďoch mali strop za hodinu položený,“ hovorí na montáž. „Tiež sme ocenili, že bol okamžite pochôdzny a mohli sme v stavbe pokračovať,“ dodáva.

Dom je tak ukážkou toho, že aj bez veľkého zaťaženia úverom možno získať nadštandardné bývanie, ktorého veľkým kladom je tiež to, že vďaka použitému materiálu nebude vyžadovať ďalšie zásadné zmeny ani v budúcnosti – zodpovedá najprísnejším tepelnotechnickým normám a životnosť Ytongu je takmer neobmedzená. Štyri roky práce sa im tak zúročili v tom, že teraz môžu desiatky rokov spokojne žiť bez veľkých starostí so splácaním domu či výmenou opotrebovaného zateplenia.