3. miesto v čitateľskej ankete Dom roka 2020 pre radové rodinné domy z Ytongu

Tradičná čitateľská anketa „Dom roka 2020“, vyhlásená časopisom Rodinný dom, pozná svojich víťazov. 3. miesto v kategórii Individuálne domy získali radové rodinné domy v Novej Dubnici, realizované spoločnosťou Neture Bau a postavené zo stavebného systému Ytong. Gratulujeme!

Súťaž mala dve kategórie – Individuálne a Typové rodinné domy, a čitatelia časopisu Rodinný dom v nej hlasovali formou SMS správ. Súčasťou každej SMS správy bol okrem označenia domu súťažný kód, ktorý vychádzal v závere roka na obálke časopisu.

Rodinné domy sú koncipované ako poschodové domy s voľnou dispozíciou – najmä v prízemí je priestor ponechaný voľne a je prepojený so záhradou. Táto časť domu je bezbariérová a tiež kúpeľňa na tomto poschodí sa dá s malou úpravou zmeniť na kompletne bez bariér. Na poschodí sa nachádzajú tri priestranné izby. Esteticky sú domy pojaté jednoducho a minimalisticky, výrazným prvkom je obklad fasády – autori tu použili červený smrek pôvodom z Nízkych Tatier. Domy spĺňajú kritériá energetickej triedy A0 a majú niektoré prvky pasívnej výstavby.

Domy sú postavené s ohľadom na budúcnosť stavebníctva i majiteľov – je tu zrejmá snaha ponúknuť bezstarostné mestskej bývanie aj znalosť vývoja nových noriem. Do tejto koncepcie zapadá tiež voľba stavebného materiálu – obvodové murivo je z tepelnoizolačných tvárnic značky Ytong, tento systém bol použitý aj pre vnútorné priečky. „Výhodu Ytongu vidíme v tom, že je homogénny a prispieva k neprievzdušnosti obálky. Dokážeme tak efektívne zabrániť tepelným mostom. To je pre domy, ktoré sme chceli doviesť na hranicu pasívnych hodnôt, dôležité. Aj vďaka ľahkej spracovateľnosti Ytong prispieva k variabilite priestoru – napríklad prízemná obytná časť je koncipovaná tak, aby si finálne umiestnenie kuchyne zvolili majitelia. A materiál, do ktorého sa dobre umiestňujú zariaďovacie prvky, im umožní ľahkú realizáciu.“ uvádza k voľbe materiálu ing. Matej Rehák, jeden zo spolumajiteľov spoločnosti Neture Bau.

Vnútorná omietka akustická
Vnútorná omietka akustická